Cookie Consent by Free Privacy Policy website

O výzkumu a restaurování Rottalova meče, zveme vás na přednášku

Městské muzeum a galerie Holešov zve na přednášku o výzkumu a restaurování hejtmanského meče Jana z Rottalu. Koná se v úterý 28. května 2024 od 17 hodin v zámecké sale terreně.  Přednášet budou Tomáš Knoz z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Karel Rapouch z Metodického centra konzervace Technického muzea Brno. Vstupné je 100,-.

 

O nutnosti restaurování meče rozhodlo městské muzeum v roce 2022. Meč poté putoval do brněnských laboratoří Technického muzea, které unikát holešovských sbírek nejprve zkoumalo, aby mohlo stanovit následnou fázi obnovy. Vědci testovali složení materiálů, puncovní značky, rytiny, tvary i funkčnost. Meč nechali dokonce prozkoumat pod rentgenem a tomografem ve špičkovém výzkumném centru Vysokého učení technického v Brně.

iDNES.cz o Rottalově hejmanském meči

 

Od jara letošního roku je meč zpět v muzejních depozitech a čeká na vystavení, které je naplánovaná na léto 2024.  

 

Hrabě Jan z Rottalu, jaký byl člověk, který vlastnil unikátní barokní meč

 

Meč z roku 1650 patřil moravskému hejtmanovi Janovi z Rottalu a je to bezpochyby jeden z největších pokladů muzejních sbírek. V Česku je kromě holešovského meče znám jen hejtmanský meč Františka Karla hraběte z Kolowrat, který je uložen v Rychnově nad Kněžnou. Je o několik let mladší a také menší. 

 


Autor: Dana Podhajská, 13.5.2024

 

 

 

 Zpět