Cookie Consent by Free Privacy Policy website

55 let od vzniku Sorry klubu

V dubnu roku 1969 vznikl v Holešově nový, do té doby zcela nevídaný, spolek, který na svou dobu nesl odvážný název - Sorry klub. Letos tedy uplynulo 55 let od roku, který mnohým členům tak trochu změnil život. Najednou oficiálně patřili ke skupině lidí se stejnými názory, s podobným smýšlením o společnosti a s podobnou zálibou v hudbě a kultuře celkově. Jejich činnost probíhala už od osmašedesátého, vznik Sorry klubu se však datuje až o rok později.

„Nemyslíme si, že naše činnost je něčím výjimečným. Mladá generace si přece odjakživa vytvářela svůj svět snů a představ a také vždy hledala způsob, jak je uskutečnit. Jme mladá generace téhle doby a téhle země, máme své názory, sny a představy. Vytvořme si tedy prostředí, zbavené šedivé jednotvárnosti. Vytvořme si životní styl, který by neubíjel všedností a malicherností. Naordinujme chybějící vitamíny kulturnímu životu našeho města. Působme slovem, činem, vším!“, zní manifest klubu z 19. dubna roku 1969. O pětapadesát let později, na den přesně, se členové klubu opět sešli, aby si potvrdili svá dávná a pevná přátelství, a aby si oživili své mimořádné vzpomínky.

Sorry klub pořádal besedy, literárně-hudební pořady, výstavy i setkání se zajímavými osobnostmi a začínajícími hudebníky, ze kterých se později stali velmi úspěšní umělci. Konaly se brigády, pořady pro děti i Klub důchodců a mnoho dalšího. I přes to, že vše probíhalo zcela legálně, byl Sorry klub v období normalizace často trnem v oku, snad z toho důvodu, že nebyl veřejný přehled o tom, co se ve sklepení dnešní ZUŠky dělo. Došlo to tak daleko, že bylo nutné změnit anglický název na Klub přátel umění a vystupovat pod hlavičkou Socialistického svazu mládeže. Fungování klubu však bylo ubráněno a jeho myšlenka zachována.  

I po dlouhém čase byla ve tvářích členů znát radost ze setkání i jistá dávka nostalgie. K dojetí přispěl projev zakládajícího člena a prvního prezidenta klubu Emila Mikšoviče. Vzpomínkový večer pak dotvořil varhanní koncert Pravoslava Březíka za doprovodu Pavla Březíka.

Hana Helsnerová

 

 

 

 Zpět