Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Masopust v Holešově a na Holešovsku

Masopust je nejen krásná tradice, kdy se připravujeme na Velikonoce, ale také to je den plný barev, smíchu a dobré nálady. V neposlední řadě jde ale také o přehlídku nekonečné lidské fantazie a kreativity. Je skvělé, že ani obce na Holešovsku se od tradic neodvrací a občané se stejně jako každý rok i letos vydali vodit medvěda.  

Díky krásnému, téměř jarnímu počasí nebyla nouze o masky, většina obcí hlásila vyšší účast než v minulých letech. A co se nápaditosti týče, tak o tu nebyla nouze už vůbec. Kromě masek klasických, jakými jsou policajti, vojáci, šašci, kominíci, pekaři, lékaři, jsme se setkali také s pravěkými lidmi, legovými postavičkami, různou zvířenou a dalšími postavičkami.

Žeranovice se opět držely jednotného tématu a celý masopust koncipovali jako cestu kolem světa. Eskymáci bědovali nad globálním oteplováním, Japonka nabízela koláčky štěstí, hrabě Drákula zval do Transylvánie a celkově se to tam jen hemžilo cizinci. V Tučapech si člověk díky oživlému autodromu připadal jako na pouti, ve Všetulích se ozývalo známé zvolání „Na Bělehrad!“, v Prusinovicích měly uklízečky k dispozici živé mopy, do Rymic jste mohli na houby, v Jankovicích měli Jánošíka bez Tater a na Horním Lapači se vyměřovala přeložka dálnice. Za zmínku stojí také alegorické vozy, které jsou rok od roku zajímavější. Z Horního Lapače se třeba létalo do vesmíru, nutno podotknout, že nechyběly ani 5D efekty. Všechny obce se uchování tradice zhostily na výbornou.

A ačkoliv je masopust spíše výsadou vesnic, v centru Holešova jsme si jej připomněli alespoň symbolicky s medvědem, koblihami a skvělou hudbou. K dobrému jídlu a pro dobrou náladu v masných krámech zahrálo Šantánové Uskupení Lidových Intelektuálů Nevídané Inteligence.  

Hana Helsnerová

 

 

 

 Zpět