Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Roštění

Počet obyvatel 672 (k 1. 1. 2023)
Počet zaměstnanců 80 (k 1. 12. 2022)
Rozloha 686,88 ha (k 1. 1. 2023)
Schválená ÚPD Územně plánovací dokumentace
Starosta Martin Škrabala
Členové zastupitelstva Zvolení v roce 2022
Členové zastupitelstva Zvolení v roce 2018
Členové zastupitelstva Zvolení v roce 2014
Kulturní památky V obci se nachází 1
Válečné hroby V obci se nachází 3
Základní či mateřská škola Mateřská škola
Adresa Obec Roštění 144, 768 43 Kostelec u Holešova
Telefon 573 385 239, 724 187 089 (starosta)
E-mail obec@rosteni.cz
Web www.rosteni.cz

Rosštění leží v severozápadní části Zlínského kraje na rozhraní Hané a Valašska. Obec Roštění se rozkládá asi čtrnáct kilometrů severovýchodně od Kroměříže a sedm kilometrů severozápadně od města Holešov.

Tato část střední Moravy se historicky a etnograficky nazývá Haná. Obec leží v Hornomoravském úvalu. Katastrální výměra obce činí 687 hektarů a je charakterizováno mírně svažitým terénem, v nadmořské výšce cca 237 m n.m. Z celkové katastrální výměry obce tvoří převážnou většinu orná půda, lesy zabírají pouze kolem jedné desetiny katastru obce. Vzhledem k geografické poloze bychom nalezli v obci velmi málo ploch s travním porostem, najdeme zde však i ovocné sady.
V katastru obce Roštění se nachází dva vodní toky – Roštěnka a Pacetlucký potok, v místní trati je Roštěnka většinou zatrubněná.

V obci je pro menší děti k dispozici mateřská škola. Dále bychom v obci našli knihovnu, kostel a hřbitov. Místní obyvatelé mohou využívat plynofikaci i veřejný vodovod, telefonní kabel. Současné Roštění je upravená vesnice se 750 obyvateli s bohatou spolkovou činností, tradici si získal rybářský maraton, pořádaný dvakrát ročně místními rybáři. Sportovní areál, který leží na okraji obce blízko lesa, nabízí víceúčelové hřiště s umělým povrchem pro tenis, volejbal a fotbal. Zásobování a občerstvení zajišťují tři obchody a tři hostince. Obec je dostupná autem a autobusem po celý rok.