Cookie Consent by Free Privacy Policy website

KUROVICE - TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI

OBEC KUROVICE

Malebná obec Kurovice se nachází v jihozápadní části okresu Kroměříž.  První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1275.

Kostel sv. Kunhuty – kulturní památka

Nachází se na návsi v samém středu obce. Kostel sv. Kunhuty byl postaven v 2. polovině 16. století v renesančním slohu na místě původního gotického kostela, který je poprvé zmiňován v r. 1434. V r. 1798 došlo k menším barokním úpravám. U kostela najdeme také budovu Národní školy z roku 1879, která po citlivé rekonstrukci slouží jako obecní úřad.

 

Hrad Kurovice – kulturní památka

Další dominantou obce je Kurovický hrad, který najdeme za kostelem sv. Kunhuty. Patří k nejvýznamnějším dochovaným sídlům nižší šlechty na Moravě.  První zmínky sahají již do roku 1275. Je unikátní především díky dochovanému středověkému zdivu a kamenické výzdobě v interiérech. Kolem samotné budovy hradu se z části dochovalo opevnění. Původní goticko – renesanční tvrz byla poničena válkami a následně přestavována na hrad. Zajímavostí je, že v dobách minulých byl hrad s nedalekým kostelem sv. Kunhuty spojen dřevěným mostem.

 

Kurovický lom – přírodní památka

Zatopený vápencový lom, ve kterém se můžete i koupat, se nachází asi 1,5 km za obcí směrem na Tlumačov. Za hradbou stromů se nachází přírodní klenot, který si zachoval díky své vegetaci kouzlo divoké přírody.  Potkat zde můžete chráněné živočichy a také navštívit apicentrum s ubytováním a vyhlídkou.

 

Pravidelné akce, které se v obci konají:

Filipojakubská noc ( duben ), Historické dny na Hradě Kurovice ( 1. víkend v červnu ),  Festival pro čolka ( květen ), Halloween na Hradě Kurovice ( říjen )

Důležité odkazy:

Stránky obce Kurovice: www.kurovice.cz; stránky Hradu Kurovice: www. Kurovice.info;

stránky Lomu Kurovice: www.kurovicky-lom.c

kurovice-repre-1.jpg kurovice-repre-2.jpg

kurovice-repre-3.jpg

 

 

 

 Zpět