Cookie Consent by Free Privacy Policy website

JANKOVICE - TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI

JANKOVICE

Na úpatí Hostýnských vrchů mezi Holešovem a Bystřicí pod Hostýnem najdeme malebnou obec Jankovice, která se rozkládá na březích říčky Rusavy. První písemná zmínka o obci, jíž dal jméno Jeník z Dobrotic, pochází z roku 1365.

Sousoší svaté Anny – kulturní památka

Sousoší postavené v roce 1742 je 6 metrů vysoké a nachází se v místní části Hrabiny  na hranici katastrů obcí Jankovice a Chomýž. Na mohutném podstavci stojí sousoší sv Anny s Pannou Marií a Ježíškem. Po jeho bocích je figura sv. Jana Sarkandra a dvojice andílků. Zajímavostí je, že hranice katastrů obou obcí protíná sousoší přesně v polovině. Od roku 2019 se však celá památka stala majetkem Obce Chomýž, která se nyní stará o její údržbu a okolní mobilář.

 

Zvonice

Vydáme-li se do centra obce, nemůžeme minout stavbu zvonice. Původně na jejím místě stávala  dřevěná zvonice, která shořela v roce 1848. Zděná zvonice byla postavena v roce 1854. Smutný osud měly zvony v ní zavěšené, neboť byly v obou světových válkách zabaveny. Po válce byl opět pořízen zvon nový a v roce 1953 se zvonice přeměnila v kapličku s obrazem Panny Marie.

 

Svaté obrázky

Svatý obrázek v Uličce s obrázkem Panny Marie Hostýnské  byl postaven v roce 1945 jako poděkování, že žádná z bomb 2. světové války nedopadla na obec Jankovice a na památku ukončení války.

Svatý obrázek v Lipinách stojí u polní cesty mezi Hlinskem pod Hostýnem a Holešovem nad statkem v místní části Lipiny.

 

Pravidelné akce, které se v obci konají:

Z pohádky do pohádky ( květen ), Pouť obce na sv. Hostýn ( červen ), Ekofest ( červen ), tenisový turnaj O pohár starosty obce ( celý červen ), Traktoriáda ( září )

 

Důležité odkazy:

Stránky obce Jankovice: www.jankovice.net; stránky tenisového klubu: tenis.jankovice.net

jankovice-repre-zvonice.jpg

 

 

 

 Zpět